|
Zondag 7 juni 2026
om 10.00 uur
Dorpskerk - Keuzekerkdienst
Voorganger(s): Ds. M. Koster
Bekijk/beluister de dienst via de Kerkomroep
Orde van dienst
Schriftlezing: Genesis 1:1-2:4a.
Voor deze zondag heb ik weer enkele gemeenteleden bereid gevonden om activiteiten aan te bieden naast de activiteit van de preek in de kerkzaal. We beginnen de kerkdienst samen en na de Bijbellezing kan ieder kiezen om bij een activiteit in één van de zalen aan te sluiten of om in de kerkzaal te blijven. Na 30 minuten zijn we allen weer terug in de kerkzaal en vertellen kort of laten zien of horen wat er gedaan is. We sluiten daarna met elkaar de kerkdienst af met gebeden, collecte, zang en zegen.
Het scheppingsverhaal oftewel het zevendagenverhaal uit Genesis 1 staat centraal. Op die eerste bladzijde van de bijbel gaat het tussen het weefsel van de zeven dagen mijns inziens nadrukkelijk over fundamentele levenswijsheid van ons menselijk bestaan. Tijdens mijn studie theologie en mijn werkzame jaren als predikant leerde ik verschillende lagen onderscheiden in deze eerste grote samenhangende tekst uit de Bijbel (Genesis 1-2:4a). Zo zie ik onder andere het menselijk gezicht ons aankijken vanuit de woorden van deze eerste vertelling. Het menselijk gezicht met haar zeven openingen correspondeert op bijzondere wijze met de zeven scheppingsdagen. Eerbied voor elkaar als mens begint met elkaar je gelaat toekeren, de ander in de ogen kijken. Of als je gezichtsverlies geleden hebt, toch weer moed vatten om je gezicht omhoog te heffen. Een andere laag in het verhaal is het thema van liefhebben. Elke dag heeft een andere dag als partner en de sabbat, die alleen lijkt, krijgt de mens als partner toegewezen. De ene dag vult de andere dag aan en ze brengen elkaar verder dan hun optelsom. Verder ligt in elke dag levenswijsheid opgeslagen, zoals bijvoorbeeld in de eerste dag waarin zowel licht als donker een naam krijgt wat verstaan kan worden dat zowel het licht als het donker in ons leven benoemd zal worden.
Wat zijn de keuzes die tijdens de kerkdienst gemaakt kunnen worden?
1) o.l.v. Lut Van Helsen, boven in 't Voorhuys: het Onze Vader bidden met je gezicht, met lijf en leden - Hoe beleef je het Onze Vader wanneer je de woorden ondersteunt met gezichtsuitdrukking en beweging.
2) o.l.v. Karen van Brussel, boven in 't Voorhuys: Samen schilderen - We gaan op een meditatieve manier, op papier, gezamenlijk aan de slag met de portretten van Alexej Jawlenski. De uitspraak van Alexey von Jawlensky “In het menselijk gezicht openbaart zich de hele kosmos” zal leidend zijn voor de uitwerking op papier in kleur met verf.
3) o.l.v. Babs van der Schoot, in de Hal van 't Voorhuys: Zintuigenspel - Verwonder je over wat onze oren kunnen horen. Kun je kijken met andere ogen? Ruik de 'lieflijke' geuren uit de Bijbel. Open je mond. Met voorbeelden en kleine opdrachtjes beleven we de zeven 'openingen' in ons gezicht. Welkom, van jong tot oud.
4) o.l.v. Léon Cornelissen en Linda van der Zwaan, in de torenkamer: Meditatie - Stilte en geluiden nemen we waar met ons gehoor. De stille christelijke meditatie kan ons helpen dichter bij onze bestemming te komen. Wie ben ik? Wat is mijn relatie met de natuur, met de medemens? Door de meditatie kan ik eenvoudig zijn bij God. Wat doet de stilte met me?
5) o.l.v. Martin Koster en Jan Berghuis, in de kerkzaal: Overdenking en lied - Welke levenswijsheden spreken uit het zeven-dagen-verhaal aan het begin van de Bijbel. Wat inspireert ons om elkaar gezicht te geven, om het eigen gezicht op te heffen, om relaties aan te gaan. We zingen lied 779: In de ongerepte morgen.
Ieder ontvangt bij binnenkomst een blad met daarop bovenstaande keuzemogelijkheden en met een kort overzicht van de kerkdienst. En nogmaals, dank aan bovengenoemde gemeenteleden die met mij een poging gaan doen om iets van het eerste verhaal uit de Bijbel te vertolken.
Martin Koster
|